Szeptember 21.-én, a Hortobágy faluhoz tartozó tanyaközpontra, Szásztelekre egy karvalyhoz riasztották munkatársunkat. A vizsgálat első perceiben fény derült kilétére. Nem karvaly, hanem egy kis héja (Accipiter brevipes).
A kis héja hazánk fokozottan védett ragadozó madara, természetvédelmi értéke 500.000 Ft. Magyarországon ritka, alkalmi fészkelő, utolsó bizonyított fészkelése 2009-ben volt. Déli, dél-keleti elterjedésű, európai állománya a Balkán-félszigeten, Romániában, valamint Ukrajnában és a Krím-félszigeten található. Legközelebbi rokonai a karvaly és a héja, azonban velük ellentétben hosszú távú vonuló, a telet Afrikában tölti. Zsákmányállatai jellemzően madarak, kisebb énekesek, de az örvös galamb méretű szárnyasokat is képes elejteni. Fészkelőhelye általában vizek közelében található, ártéri tölgyesekben és fehér nyaras ligeterdőkben. Fészekalja a zsákmányállatok számától függően 3-5 tojás közötti. A fiókák felnevelkedése után, augusztus végén, szeptember elején vonul a telelőterületeire. Ilyenkor, mint ritka átvonuló, jellemzően a keleti országrészben jelentkezik.
A hozzánk került kis héja szárnysérült, a kéztője szilánkosan tört, a bőr felette összeszakadt. Műtéte meglehetősen bonyolult volt, késő estébe nyúlt. Az egyben maradt csontokat velőűrszeggel illesztettük össze, a szilánkokat pedig egyesével kellet cérnával a helyükre varrni.
A műtét után saját kórtermet kapott és reménykedünk a mihamarabbi felgyógyulásában.
Utoljára 1999-ben jár ez a faj a Madárkórházban.
Kiss Balázs