Nem csak az időjárás miatt tudhatnak nehéz időszakot maguk mögött a gólyák és az őket védő állatbarátok.
Váratlanul az út menti árokban landolt Békés egyik legrégebbi, legmagasabb, csaknem egyméteres, és helyi szinten jelentősnek számító gólyafészke. Mint azt Pap Zsolttól, a város egyik legismertebb állatvédőjétől megtudtuk, a közelmúltban egy autó hajtott annak a villanyoszlopnak, amelyen a madarak tavaszi-nyári otthont építettek jó néhány évvel ezelőtt.
A póznát éppen a baleset miatt cserélni kellett, s a munkálatok után egyelőre ismeretlen okból a fészek a földre került, az azt tartó kosár pedig teljesen eltűnt. A lerombolt madárszállásnak egyébként idén is volt két lakója, a pár ugyan nem költött, de több hónapon át menedéket talált a Táncsics utcai villanyoszlop tetején.
- Egyelőre nem tudjuk, hogy mi történt - mondta a fiatalember lapunknak, s jelezte, a szerelőknek értesíteniük kellett volna a Körös-Maros Nemzeti Parkot, amennyiben a fészket érintette a tevékenységük.
Tegnap többször is kerestük az EDF Démász kommunikációs osztályát, ám ott nem vették fel a telefont. Az állatvédők most azon fáradoznak, hogy minél hamarabb sikerüljön pótolni a semmivé lett fészket.
Pap Zsolt kérdésünkre elmondta, hogy az idei nyáron az átlagosnál lényegesen több probléma sújtotta a gólyákat, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy rengeteg telefonhívást kaptak gondokról, bajokról, egészen furcsa esetekről. Mint arról lapunkban is beszámoltunk, kis túlzással egész Békés csodájára járt annak a madárnak, amely szelídségével vonta magára a figyelmet, összebarátkozott az emberekkel, s még élelmet is elfogadott tőlük, sőt, később válogatni kezdett.
A „hírességet” most már a hortobágyi madárkórházban próbálják ismét visszaszoktatni a természethez. Szintén a Hajdúságba került az a fióka is, amelynek a lába kificamodott, ezért rendellenesen fejlődött, s később még kisebb áramütés érte. Néhány napja pedig egy gyűrűs gólyával hozta össze a sors a békési állatvédőket.
Az országos sajtóban elterjedt hírek hatására a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságához is sok bejelentés érkezett az elmúlt napokban a fészkekben hagyott kisgólyákról. Szerencsére azonban egyetlen esetben sem bizonyosodott be, hogy a szülők valóban magukra hagyták volna fiókáikat - tudtuk meg Szelényi Balázstól, a KMNP zoológiai felügyelőjétől.
- A fészkelés végefelé a szülők már nyilvánvalóan ritkábban látogatják a fészkeket, ez keltett sokakban aggodalmat. Sem Békés megyében, sem a nemzeti park más területein nincs probléma a kis gólyákkal. Tény, hogy a későbbi költés miatt a megszokottól eltérően nem augusztus elején repültek ki a fészekből, hanem csak szeptember elején, de röpképesek és egészségesek - mondta Szelényi Balázs.
Hozzátetette, az, hogy a fiókák valóban elrepülnek-e délre, csak ezután derül ki. Minden évben szép számban maradnak azonban Magyarországon kis gólyák, s többnyire nincs is szükség arra, hogy befogják őket, mert tudnak gondoskodni magukról, találnak élelmet. Ha mégis emberi segítségre szorulnak, akkor a nemzeti park szakemberei a Szegedi Vadasparkba szállítják őket.
Ha valaki elhagyott, legyengült kisgólyát talál, az a KMNP központi számán - 66/313-855 - értesítheti a természetvédelmi szakembereket.
Forrás: Beol