Az emberi- és néhány nagytestű majomfajról már ismert, hogy hajlandóak segíteni rászorulóknak, akár idegeneknek is. Német kutatók most először bizonyították, hogy egyes madarak - különösen a jákópapagájok - hasonlóan segítőkészek.
"Megállapítottuk, hogy a jákópapagájok önként és spontán módon segítik az ismerős papagájokat egy cél elérésében anélkül, hogy maguknak közvetlen haszont szerezzenek" - mondja Désirée Brucks, a tanulmány társszerzője. (Max Planck Ornitológiai Intézet, Németország)
A papagájokról és a varjakról ismert, hogy testük méretéhez és a megfelelő problémamegoldó képességéhez képest agyuk mérete viszonylag nagy. Ezért ezeket a fajokat néha a majmokhoz hasonlítják. - Magyarázza Brucks és a tanulmány társszerzője, Auguste von Bayern
Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy lenyűgöző társadalmi intelligenciájuk ellenére a varjak nem segítenek más varjaknak. Új tanulmányukban Brucks és von Bayern azon tűnődött, vajon mi lesz a papagájokkal?
A kutatáshoz jákópapagájokat és kékfejű arákat választottak ki. A madarak azt a feladatot kapták, hogy a dobozukban lévő „zálogért” (egy egyszerű alátét) cserébe a kísérletben dolgozó kutatótól jutalomfalatot kérjenek. A trükk az volt a feladatban, hogy az a madár, amelyik a zálogtárgyakkal rendelkezett, nem tudta kiadni azokat a kutatónak, mert az ő oldalán lezárták a kutatóhoz vezető lyukat. Át tudta viszont adni annak a társának, amelyiknél nyitva volt a kutató felé vezető lyuk, így a madártárs kapta meg a jutalomfalatot is, amennyiben előtte a zálogot megkapta az azzal rendelkező madártól. A kísérletről készült videón láthatjuk, hogy az alátéteket egyenként átadogatja egyik madár a másiknak, a másik átadja a kutatónak, majd bezsebeli a diót érte. A vizsgált 8 jákópapagájból 7 ilyen önzetlen segítségadásról tett tanúbizonyságot. Mindezt úgy tették meg, hogy nem tudhatták, fordított felállás esetén ők is kapnak-e zálogot majd azért élelmet. Amikor megfordították a kísérletet, a jótékony madár is kapott diót, mert társa neki adta át az alátéteket.
Lásd videón:
Mindkét papagájfaj szívesen keresett zálogot azért, hogy dióhoz jusson. Azonban csak a jákópapagájok voltak hajlandóak átadni a zálogot a szomszéd papagájnak, lehetővé téve neki, hogy jutalmat szerezzen. Az arák nem voltak olyan kedvesek, nem adták át a lehetőséget társuknak.
Az is bizonyos, hogy a jákók nem a játék kedvéért adogatták át az alátéteket egymásnak, mivel ezt csak akkor tették meg, ha látták, hogy a társuk tud így élelmet szerezni a kutatótól. Ha a társ oldalán lévő lyuk is zárva volt, akkor nem adogatták át a zálogokat.
A kutatókat meglepte, hogy a nyolc jákópapagájból hét spontán módon - már az első próba során - átadta partnerének a zálogot anélkül, hogy előre tudta volna azt, hogy a utána szerepet cserélnek, és ő is kap majd jutalmat. Tehát a papagájok segítséget nyújtottak anélkül, hogy viszonzásra számítottak volna.
Fontos megjegyezni, hogy az alanyok megértették, mikor volt társuknak szüksége segítségre. Amikor láthatták, hogy a másik papagájnak lehetősége volt cserére, átadtak egy zálogot. Ha nem volt lehetősége, mert a retesz el volt húzva, akkor nem került a zálog átadásra sem.
Az alanyok akkor is segítettek a másiknak, ha az nem közvetlenül a „barátjuk” volt, hanem abban az esetben is, ha teljesen idegenek voltak. Természetesen ismerőseiknek több „zsetont” adtak át.