2002-ben láttam, azóta már Prof. Dr. Michael Lierz, az Egyesült Arab Emirátusokban 10 évet királyi sólyomdoktorként dolgozó német állatorvos kollégám előadásában vetített dián egy rétisas 7 részre szilánkosan törött csüdcsontjának tökéletes összelegózását 27 tűvel megoldott fixateur externe technikával. Az előadása után beszélgettünk komplikált csonttörések műtéti megoldásáról, és ő minden esetben a külső fémes rögzítést, a fixateur externe-t ajánlotta. Ez a technika a törött csontrészek keresztben átfúrásával, a törvégenként befúrt legalább 2-3 fémnyárs kívülről egymáshoz hajlításával, és műgyantás rögzítésével jár. Később, amikor alkalmanként felhívtam konkrét csontsebészeti esetek konzultációja során mindig ezt ajánlotta. Való igaz, hogy a csöves csontok rögzítésében az általam leginkább alkalmazott velőűrszegzés, (azaz a törött csont üregébe vezetett fémrudakkal való összecsapolása) nagyobb terheléssel és fertőzésveszéllyel jár, viszont biztosan tart, és a vadmadár nem tudja könnyen kiszedni az implantátumot. A külső rögzítés inkább gazdás háziállatoknak, solymászmadaraknak való, melyek kontroll alatt állnak, és a gazda be tud avatkozni, ha a páciens nem együttműködő. Ugyanis a kiálló vékonyabb fémeken jobb fogás esik, így azokat és a rögzítő műgyantát erős csőrükkel a madarak esetenként el tudják mozdítani, le tudják bontani, ki tudják szedni. Vadmadaraknak nem lehet gallért feltenni, hogy ne érjék el a műtéti területet. A madárkórháznak a vadmadár vadságát megőrző, emberi jelenlétet kizáró tartási körülményei a folyamatos megfigyelés lehetősége mellett nem teszik lehetővé az azonnali beavatkozást, ezért ezt a technikát csak indokolt esetben alkalmazom.
Ilyen indokolt eset az, amikor más módon nem lehet megoldani biztonsággal a szilánkosra törött csontdarabok rögzítését. Csenkey Gábor solymász barátom több vándor- és északi sólymát műtöttem már láb- és szárnytöréssel. Most valahogy rájár a rúd, mert fiatal vándorsólyma a solymász szándékától merőben eltérően egy őzbakba (!) akaszkodott, és az az agancsával megsebesítette. Három részre törött a felkarcsontja, és a középdarab pecsétgyűrű alakban vált le. A műtét során velőűrszegzést alkalmaztam a csont velőüregébe vezetett, és mindhárom csontrészt belülről felfűző három fémrúddal (a technika leírójáról elnevezett Kirschner dróttal). A testhez közelebbi (proximális) csontvégen a velőüregben befúrva, a felkarcsont vállízületi vége mellett kivezetett fémrudakat a csontok helyreigazítása után visszatolva csapoltam belülről. A középdarabot alkotó vékony falú, és keskeny csontszilánkot a belső rögzítés nem tartotta meg eléggé, azért jobb híján 3 db 20-as injekciós tűvel kívülről rögzítettem a törvégekhez. Az egymáshoz való rögzítésüket műgyanta helyett kábelkötegelővel és leukoplaszttal oldottam meg. A külső rögzítést vattával alápárnázva leukoplaszttal ágyaztam be a felkart és alkart egymáshoz rögzítő kötésbe. meg A műtét után ambulánsan láttuk el, egy hétig antibiotikumot kapott. A külső rögzítést 4 hét múlva, a velőűrszegeket 6 hét múlva távolítottam el. Most 150 m magasra repül erőből a drón után, mellyel gazdája trenírozza.
Ezt a módszert alkalmaztam most egy lábtörött daru műtétje során is. A vélhetően vezetéknek repült daru lábfeje félig leszakadt, a csüdcsont ujjízületi vége három részre tört. A negyedkörömnyi csontrészeket altatásban 5 db 20-as injekciós tűvel rögzítettem a helyükre, melyeket két helyen is egymáshoz a műanyag kónuszukon átfúrt vastagabb injekciós tűvel fixáltam. Az ízületi tok és a seb varratokkal való zárása után a lábfejet és a csüdöt vattával alápárnázva spatulákkal sínezve leukoplaszttal rögzítettem egymáshoz. A daru teljesen jól használja a lábát.
Galéria a műtétről:
Az injekcióstű technikát kismadarak lábtörésének külső rögzítésére rutinszerűen használjuk. Általában akkor van rá szükség, amikor más módszer nem célravezető, és a madár méretéből adódóan a velőüregbe a tűn vagy kanülön kívül más nem fér be. Ekkor a vékony csontot több helyen keresztbe is átfúrjuk, és egymáshoz rögzítjük a tengelybe vezetett tű körüli rotációjának megakadályozására. Az injekciós tűk csontrögzítésre való használatával több száz madár és több tucat denevér sikeres műtétje során szerzett tapasztalataimat állatorvos kollégáknak tartott továbbképzéseinken adom tovább. Akit érdekel, várjuk jelentkezését.
Dr. Déri János